Hemorroidid on tavaline seisund, mis võib põhjustada ebamugavust ja valu. Toitumine mängib olulist rolli sümptomite leevendamisel ja tüsistuste ennetamisel. Selles artiklis vaatleme, milliseid toite hemorroidide korral süüa, et säilitada hea tervis ja mugavus.

 

Tarbi rohkem kiudaineid

 

Kiudained on tervisliku toitumise lahutamatu osa. Nad mängivad võtmerolli regulaarse roojamise säilitamisel ja kõhukinnisuse ennetamisel, mis on hemorroidide peamine tegur.

 

Kuidas kiudained hemorroidide vastu aitavad

 

Kiudained aitavad väljaheiteid koguda ja pehmendada, muutes selle seedesüsteemist lihtsamaks. See vähendab pinget ja survet pärasooles ja päraku veenidele, mis võib hemorroidid ära hoida või leevendada.

 

Kiudude tüübid

 

Kiudaineid on kahte peamist tüüpi: lahustuvad ja lahustumatud.

  • Lahustuvad kiudained – see kiudaine lahustub vees ja moodustab soolestikus geelitaolise aine. Need aitavad reguleerida veresuhkru taset ja vähendada kolesterooli. Lahustuva kiudainerikka toidu hulka kuuluvad kaerahelbed, õunad, tsitrusviljad, porgandid ja oder;
  • Lahustumatu kiudaine – see kiudaine ei lahustu vees ja aitab suurendada väljaheite mahtu. See soodustab regulaarset roojamist ja hoiab ära kõhukinnisuse. Lahustumatute kiudainete rikkad toidud hõlmavad täisteratooteid, pähkleid, kaunvilju ja köögivilju, nagu brokkoli ja rohelised lehtköögiviljad.

 

Soovitatav päevane kiudainete kogus

 

Täiskasvanu soovitatav päevane kiudainete kogus on umbes 25-30 grammi, milleni enamik inimesi regulaarselt ei jõua. Kiudaineid võib dieedile lisada järk-järgult, et vältida puhitust ja gaaside teket.

 

Kuidas suurendada oma dieedis kiudaineid

 

  • Sööge hommikusööki täisterahelvestega – kaerahelbed või täisteramüsli;
  • Lisa puuvilju igale toidukorrale – õunad, pirnid ja marjad on suurepärased valikud;
  • Tarbi mitu korda nädalas kaunvilju – lisa salatitele, suppidele ja pearoogadele ube, läätsi või kikerherneid;
  • Kasuta täisteratooteid – vali rafineeritud valikute asemel täisteraleib, pasta ja riis.

 

Alustage päeva kiudainerikkalt – kiudainerikas hommikusöök võib aidata teil päevaraha saavutada juba hommikust alates. Lisage igale toidukorrale kiudaineid ja lugege etikette – otsige toiduaineid, mis sisaldavad vähemalt 3 grammi kiudaineid portsjoni kohta.

 

Kiudainete ja soolestiku tervise seos

 

Kiudained toetavad ka soolestiku mikrofloora tervist. Need toimivad prebiootikumidena, mis toidavad soolestiku häid baktereid, toetades nende paljunemist ja säilitades tasakaalustatud mikrofloora. Terve soolestiku mikrofloora on hea seedimise ja immuunsüsteemi jaoks hädavajalik.

 

Kiudainete ja soolestiku tervise seos

 

Joo piisavalt vett

 

Vesi aitab kaasa normaalse sooletegevuse reguleerimisele, pehmendades väljaheiteid ja toetades regulaarset roojamist. Ebapiisav hüdratsioon võib põhjustada kõva ja kuiva väljaheidet, mis suurendab kõhukinnisuse riski ja halvendab hemorroidide seisundit.

 

Kui palju vett peaksime jooma?

 

Hea rusikareegel on juua vähemalt kaheksa klaasi vett päevas, mis võrdub umbes kahe liitriga. Kuid individuaalsed vajadused varieeruvad sõltuvalt erinevatest teguritest, nagu vanus, sugu, kehalise aktiivsuse tase ja kliimatingimused. Näiteks inimesed, kes elavad kuumas kliimas või on füüsiliselt aktiivsed, võivad vajada rohkem vett.

 

Dehüdratsiooni tunnused

 

Tähtis on ära tunda dehüdratsiooni tunnused, et saaks võtta õigeaegseid meetmeid. Mõned neist hõlmavad järgmist:

  • Tume uriin – uriin peaks olema helekollane. Tume uriin on märk sellest, et te ei joo piisavalt vett;
  • Suu ja huulte kuivus;
  • Väsimuse ja nõrkuse tunne – ebapiisav hüdratsioon võib põhjustada väsimust ja energiapuudust.

 

Hea hüdratsiooni eelised

 

Hästi hüdreeritud ei ole mitte ainult hemorroidide vastu võitlemiseks, vaid sellel on palju muid tervisega seotud eeliseid. See toetab neerude tööd, parandab naha seisundit, toetab kognitiivseid funktsioone ja üldist heaolutunnet.

Vesi aitab ka toitaineid ja hapnikku rakkudesse transportida, aitab seedesüsteemil ja hõlbustab kiudude imendumist. Kui joote piisavalt vett, toetate kõigi kehasüsteemide, sealhulgas seedesüsteemi optimaalset talitlust.

 

Kuidas säilitada head hüdratsiooni?

 

  • Alusta päeva veeklaasiga – klaasi vee joomine kohe pärast ärkamist aitab ainevahetust käivitada ja säilitada niiskust kogu päeva jooksul;
  • Kandke veepudelit alati kaasas;
  • Söö kõrge veesisaldusega toite – puu- ja juurvilju, nagu arbuus, kurk ja tsitrusviljad;
  • Vältige liigset kofeiini ja alkoholi tarbimist – neil jookidel võib olla diureetiline toime ja need aitavad kaasa organismi dehüdratsioonile.

 

Vältige kõhukinnisust õige toitumisega

 

Kõhukinnisus on üks peamisi tegureid, mis võib hemorroidid süvendada või isegi põhjustada. Selle ennetamine on sümptomite leevendamise ja üldise tervise parandamise võti. Õige toitumine ja elustiil võivad oluliselt vähendada kõhukinnisuse riski.

 

Regulaarse roojamise tähtsus

 

Regulaarne roojamine aitab vähendada pinget ja survet pärasoole ja päraku veenidele. Kui väljaheide on kõva ja raskesti läbitav, võib pingutamine hemorroidid halvendada.

 

Toidud, mis toetavad regulaarset roojamist

 

Teatud toidud on eriti tõhusad kõhukinnisuse ennetamisel ja terve roojamise säilitamisel.

 

Ploomid

Ploomid on tuntud oma lahtistavate omaduste poolest. Need sisaldavad sorbitooli, naturaalset suhkrualkoholi, mis aitab pehmendada väljaheidet ja hõlbustab nende väljutamist.

 

Kiivid

Kiivi sisaldab seedimist soodustavaid ensüüme ja kiudaineid. Uuringud näitavad, et kiivide söömine võib suurendada soolestiku sagedust ja parandada väljaheidete kvaliteeti.

 

Jogurt probiootikumidega

Jogurtis sisalduvad probiootikumid toetavad soolestiku mikrofloora tasakaalu, mis on oluline regulaarseks roojamiseks.

 

Jogurt probiootikumidega

 

Täiendavad näpunäited:

  • Regulaarne kehaline aktiivsus – trenn stimuleerib soolte liikumist ja toetab regulaarset roojamist. Isegi lühikesed jalutuskäigud võivad olla kasulikud;
  • Muutused toitumisharjumustes – sööge päeva jooksul sagedamini väiksemaid portsjoneid, et hõlbustada seedimist. Vältige rasket ja rasvast toitu, mis võib seedimist aeglustada;
  • Kehtestage tualettruumi rutiin – proovige minna tualetti iga päev samal kellaajal, et treenida oma soolestikku regulaarselt toimima. Ärge jätke tähelepanuta vajadust roojamise järele, kui tunnete seda.

 

Milliseid toite vältida

 

Teatud toidud ja harjumused võivad süvendada kõhukinnisust ja suurendada hemorroidide riski.

 

Töödeldud toidud

Krõpsud, suupisted ja muud töödeldud toidud sisaldavad sageli vähe kiudaineid ja võivad põhjustada kõhukinnisust.

 

Liiga palju piimatooteid

Piimatoodete liigne tarbimine võib aeglustada seedimist ja mõnel inimesel põhjustada kõhukinnisust.

 

Dieedi näide kõhukinnisuse vältimiseks:

  • Hommikusöök - kaerahelbed värskete puuviljade ja linaseemnetega;
  • Lõunasöök - köögiviljasalat, millele on lisatud kinoa ja avokaado;
  • Pärastlõunane hommikusöök - jogurt probiootikumide ja meega;
  • Õhtusöök - küpsetatud kala brokkoli ja pruuni riisiga.

 

Kõhukinnisuse ennetamine on hemorroidide ravi võti. Õige toitumine, sealhulgas kiudaine- ja probiootikumirikkad toidud, regulaarne füüsiline aktiivsus ja tervislike harjumuste kujundamine võivad oluliselt vähendada kõhukinnisuse riski ja leevendada hemorroidide sümptomeid.

 

Vältige ärritavaid toite

 

Hemorroidide all kannatades on oluline vältida teatud toite, mis võivad seedesüsteemi ärritada ja sümptomeid süvendada. Ärritavad toidud võivad suurendada põletikku ning põhjustada valu ja ebamugavustunnet.

 

Vürtsikad toidud

Vürtsikad toidud, nagu paprika ja kuumad kastmed, võivad ärritada soolestikku ja pärakut. Kapsaitsiin, mis on tšillipipra aktiivne koostisosa, võib seedesüsteemi läbides põhjustada täiendavat ebamugavust ja süvendada hemorroidide sümptomeid.

 

Töödeldud toidud

Töödeldud toidud, nagu krõpsud, kiirsnäkid ja valmistoidud, sisaldavad sageli vähe kiudaineid ja palju lisaaineid, mis võivad kõhukinnisust veelgi süvendada. Kiudainete puudumine nendes toiduainetes võib muuta väljaheite kõvaks ja raskesti läbitavaks.

 

Soolased toidud

Liigne soola tarbimine võib põhjustada vedelikupeetust organismis, mis suurendab survet veresoontes.

 

Alkohol

Alkohol võib põhjustada dehüdratsiooni ja süvendada kõhukinnisust, suurendades seega hemorroidide süvenemise ohtu. Lisaks võib alkohol ärritada magu ja soolestikku, põhjustades täiendavat ebamugavustunnet.

 

Kofeiin

Kohvis, tees ja energiajookides sisalduval kofeiinil on diureetiline toime. See võib soodustada kõhukinnisust ja süvendada hemorroidide sümptomeid.

 

Kuidas ärritavaid toite asendada:

  • Valige mahedad vürtsid – kuumade kastmete ja paprikate asemel kasutage mahedaid vürtse nagu ingver, kurkum ja küüslauk, millel on põletikuvastased omadused;
  • Söö värsket toitu – väldi töödeldud toite ning keskendu värskete puuviljade, juurviljade ja täisteratoodete söömisele;
  • Kontrolli soola – vähenda soola kogust oma toidus ja kasuta maitse lisamiseks alternatiive, näiteks ürte ja sidrunimahla;
  • Piira alkoholi – vähenda alkoholitarbimist ning keskendu vee ja taimeteede joomisele;
  • Vähendage kofeiini tarbimist – piirake kofeiini sisaldavate jookide tarbimist ja valige kofeiinivabad valikud või taimeteed.

 

Mida süüa hemorroidide korral: näidismenüü

 

Mida süüa hemorroidide korral: näidismenüü

 

Oluline on lisada toidud, mis toetavad soolestiku tervist, hoiavad ära kõhukinnisuse ja vähendavad põletikku. Siin on mõned ideed igapäevaseks dieediks, mis aitab leevendada hemorroidide sümptomeid:

 

Hommikusöök

Hommikusöök on päeva esimene ja võib-olla kõige olulisem söögikord. See peaks olema rikas kiudainete ja seedimist soodustavate toitainete poolest.

  • Kaer – kaer on suurepärane lahustuvate kiudainete allikas, mis aitab reguleerida roojamist. Lisage hakitud puuvilju, nagu banaanid või õunad, ja mõned pähklid, et saada rohkem kiudaineid ja toitaineid;
  • Smuutid – tehke smuutit mandlipiima, spinati, kiivi ja linaseemnetega. See kombinatsioon pakub nii kiudaineid kui ka antioksüdante, mis toetavad soolestiku tervist.

 

Lõunasöök

Lõunasöök peaks olema kerge, kuid toitev, sisaldama erinevaid köögivilju, valku ja täisteratooteid.

  • Kinoa ja köögiviljasalat – kinoa on kiudainete- ja valgurikas täisteratoit. Kombineerige seda erinevate köögiviljadega, nagu kurgid, tomatid, porgandid ja avokaadod. Kastmiseks lisa sidrunimahl ja oliiviõli;
  • Röstitud kana või kala – vali lahja liha, näiteks praekana või kala, mis on kergesti seeditav ja valgurikas. Serveeri neid röstitud köögiviljade, näiteks brokoli või lillkapsa, kõrvale.

 

Pärastlõunane hommikusöök

Pärastlõunane suupiste peaks olema kerge ja säilitama energiat kuni õhtusöögini. Valige kergesti seeditavad ja kiudainerikkad toidud.

  • Jogurt probiootikumidega – lisa maitse ja toiteväärtuse saamiseks veidi mett ja peotäis tooreid pähkleid;
  • Puuviljad – vali puuviljad nagu õunad, pirnid või ploomid.

 

Õhtusöök

Õhtusöök peaks olema kergesti seeditav, kuid piisavalt toitev, et aidata kehal öö jooksul taastuda.

  • Täisterapasta köögiviljadega – täisterapasta annab rohkem kiudaineid ja toitaineid kui valge pasta. Lisa aurutatud köögiviljad, nagu spinat, paprika ja suvikõrvits, ning lahja tomatikaste;
  • Läätsesupp – läätsed on rikkad kiudainete ja valgu poolest. Valmista supp läätsede, porgandi, selleri ja sibulaga. Täiendava maitse ja antioksüdantsete omaduste saamiseks lisage vürtse, nagu kurkum ja köömned.

 

Õige toitumine hemorroidide puhul on sümptomite leevendamise ja hea tervise säilitamise oluline element. Tervisliku ja tasakaalustatud toitumise säilitamine, mis välistab ärritajad, sealhulgas kiudainerikkad toidud, lahjad valgud ja tervislikud rasvad igapäevases toidus, võib oluliselt parandada soolte seisundit ja ennetada kõhukinnisust.

 

ALLIKAD:

1. Mayo Clinic: Hemorrhoids (25.05.2024)
2. WebMD: Hemorrhoids: Symptoms, Causes, and Treatment (25.05.2024)
3. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)