Kuigi seda sageli vestlusteemana välditakse, on välised hemorroidid reaalsus miljonite inimeste jaoks üle maailma. Need võivad ilmneda ootamatult ja põhjustada märkimisväärset ebamugavust, nii füüsilist kui ka emotsionaalset.

Küsimus ei ole ainult valus, vaid ka piinlikus, häbis ja mõnikord isegi hirmus, mida tunneme, kui me täpselt ei tea, mis meiega toimub.

Paljud inimesed ei pöördu õigel ajal abi poole ja sageli alahinnatakse probleemi, kuni sümptomid muutuvad väljakannatamatuks.

Selles artiklis vaatleme kõike, mida peate väliste hemorroidide kohta teadma – mis need on, miks need tekivad, kuidas ja kui kaua nendega toimetulemine aega võtab.

 

 

1. Mis on Välised Hemorroidid?

 

Erinevalt Sisemistest Hemorroididest, mis paiknevad pärasooles sügavamal ja mida sageli ei tunta, arenevad välised hemorroidid päraku ümbruses vahetult nahaaluses piirkonnas. See muudab need mitte ainult nähtavaks, vaid ka puudutamisel või liigutamisel tuntavaks.

 

Need tekivad siis, kui perianaalpiirkonna väikesed veenid laienevad ja täituvad verega, sageli suurenenud rõhu tagajärjel. Selle piirkonna nahk on rikas närvilõpmete poolest, mistõttu välised hemorroidid võivad isegi väikseima ärrituse korral põhjustada nii palju ebamugavusi.

Väliste hemorroidide suurus võib olla väga erinev – mõnikord on need väga väikesed ja peaaegu märkamatud, teinekord aga suured ja väga paistes. Teatud juhtudel võib nende sees moodustuda tromb (tromb), mis põhjustab seisundit, mida nimetatakse tromboosseks väliseks hemorroidiks.

 

Oluline on rõhutada, et välised hemorroidid ei ole alati haiguse tagajärg. Need võivad ilmneda isegi tervetel inimestel pärast füüsilist pingutust, äkilist rõhu suurenemist kõhuõõnes või pikaajalist ühes asendis seismist.

Sageli ilmnevad need täiesti ootamatult ja ilma varasemate hemorroidide probleemideta.

 

2. Mis on Väliste Hemorroidide põhjused?

 

Väliste hemorroidide põhjuseid on palju ja need kogunevad sageli aja jooksul. Tavaliselt ei ole ühest põhjust, vaid tegurite kombinatsioon, mis järk-järgult nõrgestavad pärakupiirkonna venoosse seina.

 

Siin on mõned põhjused, mis aitavad kaasa väliste hemorroidide ilmnemisele:

 

1. Geneetiline eelsoodumus

 

Kui teie vanemad või teised pereliikmed on põdenud hemorroidid, on teil hemorroidide tekkimise tõenäosus oluliselt suurem. See on tingitud veresoonte seinte kaasasündinud nõrkusest või venoosse koe madalamast elastsusest.

 

2. Madal füüsiline aktiivsus

 

Istuv eluviis ja vähene liikumine aeglustab vereringet, eriti alakehas. See suurendab rõhku veenides ja loob tingimused nende laienemiseks, mis aitab kaasa väliste hemorroidide tekkele.

Riskantsete ametite hulka kuuluvad need, mis hõlmavad pikaajalist seismist või istumist – näiteks autojuhid, kontoritöötajad ja kassapidajad.

 

3. Hormonaalsed muutused ja rasedus

 

Hormonaalsed muutused ja rasedus

 

Raseduse ajal on naised vastuvõtlikumad hemorroidide tekkele. Progesteroon lõdvestab veresoonte seinu ning kasvav emakas avaldab täiendavat survet vaagnas olevale venoossele võrgustikule.

Hormonaalsed muutused raseduse ajal võivad veenide seinu nõrgendada, muutes need laienemise suhtes haavatavamaks. Sünnituse ajal võib pinge ja pinge pinge ka hemorroidid põhjustada või süvendada.

 

4. Ebaõige toitumine

 

Madala kiudaine- ja kõrge töödeldud toidu, sisaldusega dieet põhjustab kõva väljaheidet ja raskusi roojamisega. Kiudained aitavad pehmendada väljaheiteid ja hõlbustavad nende läbimist soolestikku.

Vürtsikate toitude, alkoholi ja kofeiini liigne tarbimine võib ärritada päraku limaskesta ja halvendada seisundit.

 

5. Stress ja pinge

 

Krooniline stress võib põhjustada seedehäireid, sealhulgas aeglast seedimist ja kõhukinnisust. Kui olete stressis, vabastab teie keha hormoone, mis võivad põhjustada seedetrakti probleeme.

 

6. Sagedane lahtistite kasutamine

 

Paradoksaalsel kombel võib lahtistite liigne ja kontrollimatu kasutamine põhjustada soolestiku sõltuvust ja defekatsiooni loomuliku mehhanismi halvenemist.

See omakorda suurendab pinget pärakule ja soodustab väliste hemorroidide teket.

 

7. Vale kehahoiak roojamisel

 

Vale kehahoiak roojamisel

 

Kaasaegne tualettruum nõuab roojamist istuvas asendis, mis pole inimese anatoomia jaoks kõige loomulikum. See viib pärasoole kõveruseni, mis raskendab väljaheite väljutamist.

See suurendab defekatsiooniks vajalikku pingutust ja järelikult suurendab survet päraku ümbritsevatele veenidele. Riikides, kus kasutatakse kükitavat poosi, on hemorroidid oluliselt vähem levinud.

 

8. Püsiv köha või aevastamine

 

Krooniline köha, eriti suitsetajatel või kopsuhaigusega inimestel, põhjustab kõhusisese rõhu korduvat ja pikaajalist tõusu.

See avaldab otsest survet päraku venoossele süsteemile ja võib põhjustada venoosseinte laienemist ja kahjustamist. Sarnane mõju on ka sagedasel, tugeval allergiast tingitud aevastamisel.

 

9. Rasvumine

 

Liigne kehakaal, eriti kõhupiirkonnas, tekitab pideva surve vaagnaelunditele ja vereringesüsteemile. Suure rasvumusega inimestel muutub venoosne väljavool pärakust raskeks.

See viib vere stagnatsiooni veenides ja loob tingimused hemorroidide tekkeks. Probleem on veelgi tõsisem, kui rasvumine on kombineeritud istuva eluviisiga.

 

10. Liiga sagedased või pikaajalised tualetis käimised

 

Mõnel inimesel on kombeks veeta pikka aega tualetis – lugedes, telefoni vaadates või lihtsalt lõõgastudes. See aga pikendab survet pärakule ja selle piirkonna veenidele.

Eriti kahjulik on harjumus “pingutada” ka siis, kui selleks pole vajadust – see toob kaasa veeniseinade ülevenitamise ja suurendab väliste hemorroidide riski.

 

11. Raske füüsiline töö või raske tõstmine

 

Raske füüsiline töö või raske tõstmine

 

Raskust kandev töö või sport suurendab kõhu sisemist survet. Kui seda juhtub sageli ja ilma korraliku tehnikata, kandub koormus üle pärasoole piirkonda.

See on väliste hemorroidide sagedane põhjus meestel, kes külastavad regulaarselt jõusaali, kuid ei hinga korralikult ega pinguta üle.

 

12. Dehüdratsioon ja vähene vedeliku tarbimine

 

Kui kehas pole piisavalt vett, muutub väljaheide kõvaks ja kuivaks. See raskendab väljaheidet ja nõuab suuremat pingutust, mis avaldab otseselt survet päraku veenidele.

Dehüdratsioon mõjutab ka veresoonte elastsust, muutes need kahjustustele vastuvõtlikumaks.

 

13. Vanuse tõus

 

Vananedes kaotavad keha kuded ja veresooned järk-järgult oma elastsuse. See kehtib eriti pärakupiirkonna kohta.

Samuti väheneb kõhukelme lihastoonus, mis suurendab samuti hemorroidide tekkeriski, eriti kui see on kombineeritud muude riskiteguritega nagu kõhukinnisus ja vähene füüsiline aktiivsus.

 

3. Väliste Hemorroidide sümptomid

 

Väliste hemorroidide sümptomid võivad olla väga erinevad – alates kergest ebamugavustundest kuni tugeva valuni, mis häirib normaalset elurütmi.

 

1. Valu ja ebamugavustunne

 

Valu on väliste hemorroidide üks iseloomulikumaid sümptomeid. See võib olla terav ja intensiivne, eriti tromboossete hemorroidide korral, kui hemorroidi veenis tekib tromb.

Valu võib suureneda istumisel, liikumisel või roojamisel.

 

Valu ja ebamugavustunne

 

2. "Raskustunne" või pinge anaalpiirkonnas

 

Seda tunnet kirjeldatakse sageli kui võõrkeha või survet päraku ümbruses. Patsiendid teatavad, et nad tunnevad, et "midagi on seal", isegi kui nad ei tunne valu.

 

3. Kerge turse või tükk, mis on puudutamisel tunda

 

Välised hemorroidid tunduvad sageli väikeste tükkidena või sõlmedena naha all. Need võivad olla erineva suuruse ja pehmusega, olenevalt sellest, kas tegemist on põletiku või tromboosiga.

Tavaliselt asuvad need otse pärakuava kõrval ja võivad pingutuse või istumise korral suureneda.

 

4. Lima või niiskus lekib pärakust

 

See on vähem levinud sümptom, kuid kui see ilmneb, tekitab see pideva märgumise või "lekkimise" tunde.

Lima võib piirkonnas nahka ärritada ja põhjustada sügelust või lööbeid. Mõned inimesed peavad seda ekslikult pärakulõhe või infektsiooniga.

 

5. Ärritus pesemisel või kuivatamisel

 

Välised hemorroidid võivad reageerida hügieeniharjumustele, nagu pesemine või tualettpaberiga pühkimine põletus- või terava tundega. Isegi õrn puudutus rätikuga võib põhjustada valu.

 

6. Raskused istuda või teha füüsilist tegevust

 

Suuremate väliste hemorroididega inimesed kogevad istumisel sageli tõsist ebamugavust, eriti kõvadel pindadel. Neil võib olla probleeme ka kõndimisel, jalgrattasõidul või isegi pikka aega seismisel.

 

Raskused istuda või teha füüsilist tegevust

 

7. Muutunud tunne roojamisel

 

Isegi kui valu pole, teatavad väliste hemorroididega inimesed sageli pärast seda, et roojamine on ebatäielik või kerge valu.

 

8. Sügelus ja ärritus

 

Sügelus päraku ümber on väliste hemorroidide tavaline sümptom. Pidev hõõrdumine ja niiskus selles piirkonnas võivad süvendada sügelust ja põhjustada täiendavat ärritust ja põletikku.

 

9. Verejooks

 

Tavaliselt täheldatakse seda roojamise ajal, kui kõva väljaheide läbib päraku ja vigastab veenilaiendeid.

Verejooks võib olla kerge, väikeste veretilkadega tualettpaberil või tugevam, kui tualettpotis on suurem kogus verd.

 

10. Põletik ja punetus

 

Punetus ja turse on kudede ärrituse ja põletiku tagajärg. Sellega võib kaasneda põletustunne ja naha suurenenud tundlikkus.

 

Need sümptomid ei ilmne alati samal ajal. Algstaadiumis võib täheldada ainult ühte neist, kuid haigusseisundi edenedes ebamugavustunne koguneb ja mõjutab igapäevast elu.

 

4. Millal peaksite arsti poole pöörduma?

 

Kuigi paljusid väliseid hemorroide saab leevendada koduse raviga, on olukordi, kus on hädavajalik pöörduda arsti poole.

 

Siin on konkreetsed juhtumid, mille puhul te ei tohiks kõhkleda:

 

Püsiv või raske verejooks

 

Kui märkate WC-potis, tualettpaberil või väljaheites verd ja see kordub korduvalt, on aeg pöörduda arsti poole.

Kuigi verejooks on sageli tingitud hemorroididest, võib see olla ka tõsisemate seisundite, nagu anaallõhed, polüübid või isegi kolorektaalne vähk, sümptom. Ainult läbivaatus ja võimalusel lisatestid võivad anda lõpliku vastuse.

 

Tugev, pulseeriv valu

 

Kui tunnete teravat valu, mis tekib ootamatult ja süveneb istudes või liigutades, võib see olla tromboosi välise hemorroidi tunnuseks.

See on seisund, mille korral hemorroidis moodustub tromb (tromb) ja see nõuab erakorralist meditsiinilist sekkumist. Trombi eemaldamiseks on sageli vaja väikest protseduuri, mis annab märkimisväärse valu leevendamise.

 

Tugev, pulseeriv valu

 

Kiire kasv või turse

 

Kui hemorroidi muhk järsult suureneb, muutub kõvaks ja valulikuks, võib see olla põletiku, infektsiooni või tromboosi tunnuseks.

Sel juhul ei ole soovitatav ise ravida, kuna seisund võib halveneda. Arst hindab, kas vajalik on meditsiiniline või kirurgiline ravi.

 

Mäda äravool või halb lõhn

 

Need on märgid võimalikust infektsioonist päraku ümbruses. Nakatunud hemorroid võib põhjustada abstsessi, mis nõuab äravoolu ja antibiootikumravi.

Infektsiooni ignoreerimine selles piirkonnas võib põhjustada tõsiseid tüsistusi, sealhulgas nakkuse levikut ümbritsevatesse kudedesse.

 

Muutused roojamises

 

Kui märkate äkilist muutust väljaheites – nt vahelduv kõhukinnisus ja kõhulahtisus, mittetäieliku tühjenemise tunne, kaalulangus või väsimus –, ei ole see hemorroidide puhul üksinda tüüpiline.

Ärge viivitage uuringuga, sest sellised sümptomid võivad varjata tõsisemat terviseprobleemi.

 

Korduvad või kroonilised hemorroidid

 

Kui välised hemorroidid tekivad sageli, hoolimata heast hügieenist ja elustiilist, on see signaal, et on aeg otsida professionaalset hinnangut.

 

5. Väliste Hemorroidide Ravi

 

Väliste hemorroidide ravi sõltub sümptomite tõsidusest, probleemi kestusest ja patsiendi individuaalsetest omadustest. Eesmärk on vähendada põletikku, leevendada valu ja vältida kordumist.

 

Lähenemisviisid hõlmavad mitut põhirühma: lokaalne, süsteemne, minimaalselt invasiivne ja kirurgiline.

 

1. Kodune ravi

 

Kergemaid väliseid hemorroide saab sageli leevendada kodus, ilma et oleks vaja ravimeid või meditsiinilist sekkumist.

Loe erinevate viiside kohta lähemalt SIIT.

 

2. Kohalik ravi

 

Seda tüüpi ravi toimib otse kahjustatud piirkonnale ja sobib kergematel ja mõõdukatel juhtudel.

 

  • Kortikosteroidsed kreemid - Vähendavad põletikku ja sügelust, kuid pikaajalisel kasutamisel võivad nahka õhendada (soovitatav on neid kasutada lühiajaliselt);
  • Lidokaiin või bensokaiini preparaadid - valuvaigistid, mis ajutiselt vähendavad valu ja põletustunnet. Neid rakendatakse hoolikalt, et mitte põhjustada ärritust;
  • Looduslikud salvid Nõiapuu, Raudrohi, Saialille või Aaloega - sobivad kergema põletiku korral. Nad rahustavad nahka ja soodustavad paranemist.

 

Kohalik ravi

 

3. Süsteemne ravi

 

See hõlmab ravimeid, mis mõjutavad kogu keha, mitte ainult konkreetset piirkonda.

 

  • Flebotroopsed ained (venotoonika) - tugevdavad veenide seinu, parandavad vereringet ja vähendavad kordumise ohtu. Neid kasutatakse krooniliste ja korduvate hemorroidide korral;
  • Valuvaigistid - võetakse suu kaudu, kui valu on tugev. Mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (nt ibuprofeen) sobivad, kuid neid ei tohiks ilma arsti järelevalveta pikaajaliselt kasutada.

 

4. Minimaalselt invasiivsed protseduurid

 

Kui paiksed ja süsteemsed abinõud on ebaefektiivsed, võib arst soovitada mittekirurgilisi protseduure, mida tehakse ambulatoorselt:

 

  • Trombektoomia – väike kirurgiline protseduur, mille käigus eemaldatakse tromboosiga hemorroidist tromb. Leevendus ilmneb peaaegu kohe;
  • Süstiskleroteraapia (välise hemorroidi puhul harvem) – süstitakse lahust, mis "sulgeb" veresoone. Seda kasutatakse sagedamini Sisemiste Hemorroidide korral, kuid mõnel juhul avaldab see mõju ka välistele;
  • Infrapuna- või laserkoagulatsioon - anumad "sulgetakse" kuumuse abil, mis peatab hemorroidi verevarustuse.

 

5. Kirurgiline ravi

 

Püsivate, valulike või sageli korduvate väliste hemorroidide korral, eriti kui need on tromboos, kaalutakse kirurgilist eemaldamist.

 

  • Hemorroidektoomia - see on klassikaline kirurgiline protseduur hemorroidide täielikuks eemaldamiseks. See viiakse läbi kohaliku või üldanesteesia all. Taastumisperiood on pikem, kuid tulemused on pikaajalised;
  • Laser-hemorroidoplastika - uuem, vähem invasiivne tehnika. Sellel on lühem taastumisperiood ja vähem valu pärast protseduuri.

 

Kirurgiline ravi

 

6. Müüdid ja faktid Väliste Hemorroidide kohta

 

Väliste hemorroidide kohta on palju väärarusaamu. Mõned on tingitud teabe puudumisest, teised on vanade uskumuste tagajärg.

 

Selles jaotises vaatleme levinumaid müüte ja võrdleme neid faktidega:

 

Müüt: Hemorroidide all kannatavad ainult vanemad inimesed

Fakt: Hemorroidid võivad mõjutada igas vanuses inimesi

 

Kuigi hemorroidid on vanematel inimestel tavalisemad, võivad need mõjutada igas vanuses inimesi, sealhulgas noori täiskasvanuid ja isegi lapsi.

Riskitegurid, nagu kõhukinnisus, halvad toitumisharjumused ja istuv eluviis, võivad vanusest sõltumata põhjustada hemorroidid.

 

Müüt: Välised hemorroidid veritsevad alati

Fakt: Mitte kõik välised hemorroidid ei veritse

 

Verejooks on hemorroidide tavaline sümptom, kuid mitte kõik välised hemorroidid ei veritse. Mõned hemorroidid põhjustavad ainult valu, turset ja ebamugavustunnet, ilma nähtava verejooksuta.

Verejooks tekib tavaliselt raskematel juhtudel või hemorroidide rebenemisel.

 

Müüt: Hemorroidid nõuavad alati kirurgilist ravi

Fakt: Paljusid hemorroidid saab ravida konservatiivsete meetoditega

 

Kõik hemorroidid ei vaja operatsiooni. Paljusid juhtumeid saab edukalt ravida elustiili muutmise, toitumise, paikse ravi ja minimaalselt invasiivsete protseduuridega.

Kirurgiline ravi on vajalik ainult rasketel või komplitseeritud juhtudel.

 

Müüt: Külmal pinnal istumine põhjustab hemorroidid

Fakt: Puuduvad tõendid selle kohta, et külmad pinnad põhjustavad hemorroidid

 

Peamised hemorroidide põhjused on seotud suurenenud rõhuga rektaalses piirkonnas, kõhukinnisusega, rasedusega ja pärilike teguritega.

Külmad pinnad võivad põhjustada ajutist ebamugavustunnet, kuid need ei põhjusta hemorroidid.

 

Müüt: Kogu pärakuvalu on põhjustatud hemorroididest

Fakt: Pärakuvalu võib põhjustada mitmesugused seisundid

 

Pärakuvalu ei ole alati hemorroidide tagajärg. Teised seisundid, nagu pärakulõhed, abstsessid, infektsioonid ja isegi pärakuvähk, võivad põhjustada sarnaseid sümptomeid.

Täpse diagnoosi ja sobiva ravi saamiseks on oluline konsulteerida arstiga.

 

Müüt: Treening muudab hemorroidid hullemaks

Fakt: Mõõdukas treening on kasulik hemorroidide ennetamisel ja ravimisel

 

Mõõdukas treening, nagu kõndimine ja ujumine, võib aidata parandada vereringet ja vältida kõhukinnisust, mis vähendab hemorroidide riski.

Raske füüsiline pingutus, eriti raskuste tõstmine, võib seisundit halvendada, kui seda ei tehta korralikult.

 

Müüt: Hemorroidide raviks piisab ainult toitumise muutmisest

Fakt: Dieedi muutmine on oluline, kuid sageli on vaja muid meetodeid

 

Toitumismuutused, nagu kiudainete ja vedeliku tarbimise suurendamine, on hemorroidide ennetamise ja ravi oluline osa.

Kuid paljudel juhtudel on haigusseisundi tõhusaks raviks vaja muid meetodeid, nagu paiksed ravimeetodid, minimaalselt invasiivsed protseduurid või isegi operatsioon.

 

7. Järeldus

 

Kuigi välised hemorroidid ei ole eluohtlikud, võivad nad igapäevaelu tõsiselt kahjustada. Mida varem sümptomitega tegeletakse, seda lihtsam ja kiirem on nende ravi.

Parim lähenemisviis on õige toitumise, kehalise aktiivsuse ja vajaduse korral arstiabi kombinatsioon. Ärge viivitage spetsialisti poole pöördumisega, kui teil on kahtlusi – tervis on alati esikohal.

 

ALLIKAD:

1. Мedicinenet: Hemorrhoids (Piles): What are the symptoms of hemorrhoids? (25.05.2024)
2. Healthline: Causes of Hemorrhoids and Tips for Prevention (25.05.2024)
3. Mayo Clinic: Hemorrhoids: Symptoms (25.05.2024)